Sözleşmeli memurların kadroya alınması için hazırlıklar devam ediyor. İsteğe bağlı olarak kadroya geçirilecek sözleşmeli memur sayısı 560 bin civarında

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri bir süredir sözleşmeli kamu personeli için kadro ve bir takım çalışmalar yürütüyor. Buna göe 1 Ekim'de meclisin açılmasıyla hazırlanan yasa taslağı meclise sunulacak ve yasalaşacak.

Bakanlık Bürokratları sendikalarla ortak çalışıyor

A Haber muhabiri İlkem Yeşiltaş'un aktardığı bilgilere göre Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ayrı bir biim oluşturuldu. Bu birimde çalışan bürokratlar Eylül ayı içerisinde sözleşmeli memurların kadroya geçişi ile ilgili hazırladıkları taslağı tamamlayacak ve meclise sunulmasını sağlayacak.

Ayrıca habere göre bakanlık yetkilileri çalışmalarını sürdürürken bir yanda da sendika yetkilileriyle sık sık bir araya gelip görüş alışverişinde de bulunuyorlar. Yapılan çalışmaların içeriğine göre 560 bin kadar szleşmeli memurun isteğe bağlı olarak kadroya geçişine imkan sağlanmasının yanı sıra taşeron işçilere kadro ve tayin hakkı verilmesi, kamu sözleşmeli işçilerin 10 aylık çalışma sürelerinin 12 aya çıkarılması da var.

kadro memur

Hazırlığı süren taslakta sözleşmeli memurlara isteğe bağlı kadroya geçiş hakkı tanınması dikkat çekiyor. 2023 seçimlerine doğru gidilirken hükümetin vergi, icra ve davalar dışında bu alanda da çalışmalar yapması zaten bekleniyordu. Bilindiği gibi bir yanda da EYT konusudna çalışmalar yeni yılın ilk aylarına yetiştirilmeye çalışılıyor.

Kısa süre önce öğenci kredilerindeki faizlerin silinmesi kararı, araç satışındakş kısıtlamalar, sosyal konut projesi, af hazırlıkları gibi bir çok konuda çalışmaların sürdüğü biliniyor.

70 bi taşeron kamu çalışanının kadroya geçirilmesi ve tayin hakkı tanınması hazırlanan yasa taslağında yer alacak. Ayrıca 10 ay çalışıp 2 ay herhangi bir ödeme alamayan sözleşmeli kamu işçilerinin de 2 aylık mağduriyetlerinin giderilmesi için çalışma süresinin 12 aya çıkarılması planlanıyor.

Sendikaların da Bakanlık çalışanlarıyla beraber hazırlıklara müdahil olması alınacak kararların sonucuna biraz daha fazla merak uyandırıyor. Televizyon kanalında haberin detayları aktaran Yeşiltaş ilerleyen günlerde hazırlıkların tamamlanacağını ve tüm detayların kamuoyuyla paylaşılcağını aktardı.

İktidar kanadı; seçimlere aylar kala memur ve işçi için girişimlerini artıracak ve durumu lehine çevirmek isteyecek. Bunun için memur zammı, asgari ücretin yeniden değerlendirilmesi, ek olanaklar sunulması kaçınılmaz görünüyor