Teknofest 2022'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Yunanistan'a ağır sözler. F16 lara radar kitleyen ve adalara silah yığan Yunanistan'a "bir gece ansızın gelebiliriz"

Samsun'da gerçekleşitirilen Teknofest 2022 etkinliğine katılan Cumhhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gündeme dair açıklamalar yaptı. Erdoğan, "Samsun'da ilk defa sizlerin takdirine sunulan Kızılelma insansız savaş uçağımız dünya harp tarihinde yön değiştirici hamle olarak görülmektedir." dedi.

Yunanistan'a "Dön bir İzmir'e, tarihe bak!"

Bir süredir Ege 'de sorunlar yaşanan Yunanistan'a da ağır ifadeler kullanan Erdoğan şunları kaydetti: Bu Amerika, şu anda Dedeağaç'a asker gönderiyor mu? Ey Yunan tarihe dön, çok fazla ileri gidersen bunun bedeli ağır olur, ağır. Yunanistan'a tek cümlemiz var, İzmir'i unutma. Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz

ERDOGAN-TEKNOFEST

Yunanistan geçtiğimiz günlerde Nato tatbikatında yer alan uçaklarımıza bir kaç kez radar kilitlemesi yapmış ve daha sonra destek ekiplerin gelmesiyle sorun hızlıca çözülmüş ve Yunan tarafı geri çekilmişti. Benzer durum bir kaç kez tekrarlanmış ve Türkiye tarafı konuya dair açıklamar yapmıştı.

Son olarak NATO'nun 30 Ağustos paylaşımına tepki gösteren Yunanlılar paylaşımın silinmesini sağlamıştı. Cumhurbaşkanı açıklamalarında bu durumlara değinerek Yunanistan'a ilk kez askeri olarak bu şekilde gözdağı verdi.

Erdoğan "Biz siyasi, ekonomik, diplomatik her alanda güçlü olmak zorundayız. Aksi takdirde bizi Suriye'den de, Ukrayna'dan da beter ederler." ifadelerini de kullandı.

Kızılelma insansız savaş uçağına övgüler

"Samsun'da ilk defa sizlerin takdirine sunulan Kızılelma insansız savaş uçağımız dünya harp tarihinde yön değiştirici hamle olarak görülmektedir. Gençler, 2023'e hazır mısınız? Bu yürek çarpıntıları ile beraber hazır mısınız? Biz de ülkemize 20 yılda asırlık eser ve hizmetler kazandırdık. Göreve geldiğimizde yüzde 20 yerli ve milli. Şimdi yüzde 80 yerli ve milli savunma sanayiine sahibiz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu askeri alandaki gözdağı mesajlarına Yunan tarafından ne cevap verileceği merakla beklenirken, Yunanistan Adalar'ın haksız işgali ve silahlandırılmasına devam ediyor. Son 5 yıldır askeri alandaki harcamalarını hızlandıran Yunanistan medyasında sürekli olarak Türkiye'nin askeri gücü ve silahlarıyla ilgili haberler yer alıyor. Sık sık tartışma programlarında Türkiye- Yunanistan askeri güçleri mukayese ediliyor.