Doğum sonrası saç dökülmesi ne zaman durur, Doğum sonrası saç dökülmesini durdurmak için neler yapılmalıdır? Kadınlar Kulübü

Yeni bir bebekle hayata uyum sağlamaya çalışırken yeterince stresiniz var. İhtiyacın olan son şey saçlarının çıkmaya başlamasıdır. Yine de doğum sonrası saç dökülmesihamilelikten sonraki hormon değişimlerinin doğal (ve tamamen normal) bir ürünüdür. Hamileyken, hormonlarınız saç büyümesini destekledi ve aslında dökülmeyi engelledi. Ancak, artık o küçük neşe yumağını doğurduğunuza göre, bu hormonlar değişti ve şimdi hamileyken dökeceğiniz tüm saçları bir anda döküyorsunuz. Sağlıklı beslenmek, aktif kalmak, dinlenmek için zaman ayırmak ve gerektiği kadar vitamin ve takviye almak saç dökülmesini en aza indirmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda, doğum sonrası saç dökülmesi ile uğraşırken saçınızın en iyi şekilde görünmesine yardımcı olmak için saç bakım ürünlerini değiştirmeniz veya hatta yeni bir saç kesimi yapmanız gerekebilir. Birkaç ay içinde saçlarınız hamile kalmadan önceki görünümüne geri döner.

Beyaz Noktaları Gideren Özel Kür Tarifi Beyaz Noktaları Gideren Özel Kür Tarifi


Saçınızı güçlendirmek için kahvaltıda yumurta yemeyi deneyin. Yumurta bol miktarda protein içerir ve vücudunuzun güçlü, sağlıklı saçlar geliştirmesi için ihtiyaç duyduğu omega-3 yağ asitleri açısından zengindir. Her sabah kendinize büyük bir kahvaltı hazırlamak için vaktiniz olmayabilir, ancak sabahları 1 veya 2 tane taze meyve veya hafif bir salata ile birlikte yemek için yumurtaları önceden kaynatabilirsiniz.

Saç dökülmesini azaltmak için her öğünde protein ve demir içeren yiyeceklere yer verin. Saç dökülmesi, protein veya demir eksikliğinin bir belirtisi olabilir. Öte yandan, önemli miktarda protein ve demir içeren yiyecekler yemek saçınızı güçlendirir ve doğum sonrası saç dökülmenizi minimumda tutmanıza yardımcı olabilir. Düzenli olarak yemeniz gereken yiyecekler şunları içerir:

  • Yağsız et
  • kümes hayvanları
  • Kinoa
  • mercimek
  • Ispanak
  • Badem

Yağ asidi seviyenizi eski haline getirmek için balık ekleyin. Somon, uskumru, sardalya ve albacore ton balığı dahil olmak üzere yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri olmak üzere omega bakımından yüksektir. Yağ asitleri vücudunuzun güçlü, sağlıklı saçlar oluşturmasına yardımcı olur. Haftada en az iki kez balık yemeye çalışın.

Bol meyve ve sebze ile saç büyümesini teşvik edin. Meyve ve sebzeler, saç köklerinizi koruyan flavonoidler ve antioksidanlar açısından zengindir. Saçınızın daha güçlü büyümesine yardımcı olabilir ve kırılmasını önleyebilir, ayrıca yeni saç büyümesini teşvik edebilirler.

Saç dökülmesini en aza indirmek için hızlı diyet yapmaktan kaçının. Bebek kilosundan kurtulmak için can atıyor olsanız da katı diyetler aldığınız besinleri de sınırlar ve bu da doğum sonrası saç dökülmesini daha da kötüleştirebilir. Ağırlıklı olarak hamileyken yediğiniz aynı tür yiyecekleri yemeye çalışın.